Lucrări efectuate de municipalitate pentru siguranţa rutieră a elevilor

Primăria Municipiului Giurgiu derulează în prezent un proiect de creştere a siguranţei rutiere pentru elevii giurgiuveni. Trecerile de pietoni din dreptul şcolilor vor fi supraînălţate, pentru a-i determina pe şoferi să reducă viteza, iar la ieşirea din şcoli vor fi montate garduri de protecţie care vor reduce din elanul copiilor care ies în fugă de pe poarta şcolii direct în stradă.
Toate aceste lucrări fac parte dintr-un program de siguranţă a elevilor, gândit de municipalitate împreună cu Poliţia Rutieră.
Şcolile unde vor fi montate garduri de protecţie sunt Şcoala Gimnazială nr.1 „Sfântu Gheorghe”, Şcoala Gimnazială nr. 2 „Mircea cel Bătrân”, Şcoala Gimnazială nr. 4 „Mihai Eminescu”, Şcoala Gimnazială nr. 7, Şcoala Gimnazială nr. 8 „Acad. Marin Voiculescu” şi Şcoala Gimnazială nr. 10, iar cele unde vor fi supraînălţate trecerile de pietoni sunt Şcoala Gimnazială nr.1 „Sfântu Gheorghe”, Şcoala Gimnazială nr. 2 „Mircea cel Bătrân”, Şcoala Gimnazială nr. 4 „Mihai Eminescu” şi Şcoala Gimnazială nr. 7. De asemenea, la solicitarea Serviciului Rutier Giurgiu, alte două treceri de pietoni de pe bulevardul Daciei şi una de pe bulevardul Mihai Viteazul vor suferi aceleaşi modificări.
Urmează ca în locaţiile respective să fie amplasate şi panouri care să îi avertizeze pe şoferii vitezomani cu privire la noile treceri de pietoni.
Potrivit directorului Direcţiei Dezvoltare din cadrul Primăriei Municipiului Giurgiu, dna. Florentina Popescu, până la sfârşitul săptămânii toate aceste lucrări se vor finaliza, astfel încât noul an şcolar să îşi primească elevii în condiţii de siguranţă.

Ultima modificare: 10.09.2013 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul 16 – 22 septembrie – Saptamana Europeana a Mobilitatii